Instagramda Takipçi Satın Almak ya da Almamak!

25 Kasım 2020


Özellikle Instagram gibi son derece rekabetçi bir platformda organik olarak takipçi kazanmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz.

Peki yoga işinizi dijitalde hızla büyütürken takipçi satın almak ne kadar mantıklı?

Dünya genelinde 1 milyar kullanıcı sayısı ile en popüler sosyal mecralar sıralamasında 3. sırada bulunan Instagram’da, Amerika Birleşik Devletleri en fazla kullanıcı sayısına sahip ülke. 2019 yılından bugüne %2.7’lik bir artışla 38 milyon kullanıcı sayısına yükselen Türkiye ise Instagram kullanan ülkeler sıralamasında 6. sırada yer alıyor.

Böylesine büyük bir platformda bir çok kişi daha fazla kişiye ulaşmak istiyor.

Ünlülerin, politikacıların ve diğer tanınmış isimlerin sosyal medyada büyük takipçi kitleleri var . Ama işler her zaman göründüğü gibi değil.

Bir çok tanınmış ismin Instagram, Twitter gibi mecralarda sahta takipçi satın aldığı konuşuluyor.

Neden Takipçi Satın Alıyorlar?

Öncelikle sosyal medyada daha popüler olmak istiyorlar.Kim istemez ki!

İçeriklerinin ne kadar başarılı olursa olsun yüzbinlerce takipçi olan hesaplar tarafından gölgeleneceği endişesi taşıyorlar.

Takipçi sayısını, liderlik, gösteriş ya da başarı sembolü olarak sunmak istiyorlar.

Sonuç ? Kocaman sahte bir ağ!

Yoga İşinizi Dijitalde büyütürken takipçi satın almaya değer mi?

Bir çok danışmanlık firması takipçi satın almayı dolaylı ya da direkt şekilde önerse de , yoga eğitmeni için işler oldukça farklı.

Önce konuya platform sahibi Instagram penceresinden bakalım.

Kasım 2018’de Instagram , platformun güvenilirliğini korumak için platformundaki gerçek olmayan faaliyetlere engel olacaklarını duyurdu .

O tarihten itibaren belli aralıklarla üçüncü taraf uygulamalardan satın alınan hesaplar gibi gerçek olduğundan şüphelenilen beğenileri, takipleri ve yorumları kaldırmaya başladılar.

2019’da, gerçek olmayan hesaplardan gelen hikaye görünümlerini sildiler. ( sıfır takipçi,  sıfır gönderi olan hesaplar gibi).

2016 algoritma güncellemesinden sonra, gönderinizin Keşfet sayfalarında veya takipçilerinizin haber akışlarında gösterilip gösterilmeyeceğine karar vermede etkileşim kritik hale geldi.

Şimdiye kadar, Instagram açısından takipçi satın almanın kötü bir fikir olduğunu anlamışsınızdır.

Konuya Birde Yoga Penceresinden bakalım mı?

Dijital ortamda var olmak bir çok şeyde olduğu gibi yogada da bazı değişimlere sebep oldu.

Yoga öğretmenleri için bir yoga topluluğu, sadık bir kitle oluşturmak henüz çok kısa bir süre önce bile  yalnızca haftalık derslere bizzat gelen insanlara odaklanmak anlamına geliyordu.

Bugünlerde yoga işini dijitale taşımak ve bir topluluk oluşturmak isteyen bir yoga öğretmeni olmaksa çok daha farklı!

Dijital ortamda var olmak isteyen bir Yoga eğitmeni sosyal platformları, e-postaları, haber bültenlerini, online  ders gruplarını, rezervasyon ve kayıt platformlarını, blogları, videoları … takip etmesi gereken çok sayıda iletişim kanalını takip etmeli.

Bu tam tam zamanlı bir iş.

Hem bu kadar emek verip hem de gerçek bile olmayan bir takipçi kitlesine sahip olmayı kim ister ki!!!

Kula Kavramı ve Yogi topluluğu

Yoga geleneğinde “Kula”;“topluluk”, “klan” veya “kabile” olarak tercüme edilebilen Sanskrit dilinde  bir kelimedir. Yogilerin bu kula veya topluluğu, niyet ve ortak bir amaç duygusuyla özgürce bir araya gelen bir grup insan olduğu için kutsal kabul edilir. ( Yogapedia )

Kula kelimesini  aynı zamanda bir ‘kalp birliği, gönül bağı” olarak da tercüme edebiliriz. 

Günümüzde ve dijital çağda, dijital topluluklarımıza ailelerimizden, komşularımızdan, iş arkadaşlarımızdan ve fiziksel topluluğumuzdan daha fazla bağlı hissedebiliyoruz. 

Dijital topluluğunuzun, insanların keyif aldığı , yeni şeyler öğrendiği , ilham ve motivasyon sahibi olurken aynı zamanda güvenli bir alanda olmasını da sağlamak oldukça önemli.

Öncelikle Dürüstlük ve Samimiyet!

Tıpkı yoga matları gibi Sosyal Medya Hesapları da gösteriş yaptığımız bir yer olmamalı.

Bir yoga öğretmeni olarak, destekleyici, kapsayıcı, yargılayıcı olmayan ve ilham verici bir online topluluk  oluşturmak giderek daha da önem kazanıyor.

Peki hem adil hem dürüst olup takipçi işini nasıl çözebilirsiniz?

Öncelikle gerçek bir kitle- topluluk oluşturmak ve takipçi kazanmak arasında bir ayrım yapmalısınız.

İstediğiniz hangisi?

İnternette takipçilerinizi nasıl artıracağınızla ilgili pek çok bilgi var.

Çok sayıda takipçiye sahip olabilirsiniz ancak bir yoga kampınızı, atölyenizi tanıttığınızda, kitabınız çıktığında onlar orada olmayacaklar!

Oysa kendilerini değerli hisseden, iletişimde olabileceğini bilen, bağ kuran ve daha büyük bir şeyin parçası olduğunu gerçekten hisseden, aynı amaca niyet etmiş  tutkulu bir topluluk muhtemelen daha da artarak dinamik bir şekilde sizinle olacaktır.

Gerçekten istediğiniz hangisi?

Yoga Yolculuğunuzu gerçek değerlerinizi yansıtan bir şekilde dijital ortamda ortaya koymak mı?

Yoksa oldukça popüler bir sosyal medya figürü olmak mı?

Eğer gerçek bir toplulukla büyümeyi istiyor ve nereden başlayacağını bilemiyorsan bizimle iletişime geç!BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Sadece Hayal Edin!

Tüm zihninizle hayal edin, tüm kalbinizle inanın, ve bizimle başarın